Previous Next

Wycieczka do Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu - jedyne takie muzeum w Europie i unikatowa atrakcja turystyczna Bydgoszczy. Można tu poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz dowiedzieć się kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć... oraz gdzie jest najwięcej bakterii. 

Dnia 23 września 2019 roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Gądeczu odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o historii mydła oraz obejrzeć pięknie urządzone pomieszczenia, wyposażone w oryginalne zbiory służące do utrzymania czystości.

Odbyliśmy ciekawą podróż przez brudne dzieje Europy. Przenieśliśmy się w czasy, kiedy mydło nie było czymś tak codziennym jak dzisiaj. Okazało się, że największą wagę do czystości przykładali ludzie starożytni, najmniej o czystość dbali w średniowieczu. Do tego w ramach warsztatów mydlanych każdy stał się artystą, gdyż zaprojektował i własnoręcznie wykonał mydło, każdy wybrał kolor, zapach oraz różnorodne dodatki, takie jak: płatki kwiatków, muszelki, ziarna kawy, itp. do umieszczenia w wybranej foremce. Następnie wlewał do niej pachnący płyn. Mydełko stało się pamiątką, którą każdy zabrał do domu. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Manufaktura Słodyczy – Karmelowa Kraina. W tym miejscu, produkowane są słodycze wyłącznie z naturalnych barwników tj.  ręcznie robione cukierki, lizaki i inne wyroby z karmelu oraz czekolada. Po pokazie produkcji słodyczy każdy miał okazję własnoręcznie wykonać swojego lizaka. Na zakończenie tego dnia pełnego wrażeń zatrzymaliśmy się w Zajeździe Gazdówka  na ciepły posiłek, po czym   w doskonałych humorach wróciliśmy do Domu.

Dom Arkadia

Dzięki przychylności lokalnej władzy mamy szanse na wspaniały rozwój.

Naszym celem jest postępowanie zmierzające do osiągnięcia przez uczestników jak najpełniejszej samodzielności życiowej.

 

 

Kontakt

Środowiskowy Dom Samopomocy
w Gądeczu.

Gądecz 33
86-022 Dobrcz

tel. +48 52 55 11 568
kom. +48 784 952 640
e-mail: sdsgadecz@dobrcz.pl

©2020 Arkadia. All Rights Reserved. Designed By SOLUTIONS Ariel Szeloch

Wyszukaj